18 listopada 2017

SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W codziennym zabieganiu i zapatrzeniu w wirtualną przestrzeń brakuje czasu na przemyślenie spraw ważnych, przeżycie rzeczy wielkich i pięknych. I o tym opowiadał spektakl wystawiony 10 listopada z okazji gminnych obchodów Święta Niepodległości zatytułowany „Świecie nasz- chcę być z tobą  w zgodzie”.

Młodzi aktorzy z gwarnej ulicy, zaprosili nas do saloniku, w którym panuje spokój, muzyka, poezja i miłość. W następnej scenie zatańczono narodowe tańce i powitano „szarą piechotę”. Później przenieśliśmy się do obozu wojskowego, aby przy ognisku marzyć w wolnej Polsce. Wtedy też wypowiedziano gorzką prawdę o wojnie:

„Świat cały śpi spokojnie
I wcale o tym nie wie,
Że nie jest tak na wojnie
Jak brzmi w żołnierskim śpiewie.

Wojenka cudna pani
Tak życie nam umila,
Że śmierć my mamy dla niej,
A piosnkę dla cywila.”

Ale pamięć o ofierze żołnierskiej krwi, przypominana jedynie z okazji świąt narodowych, blaknie w natłoku codzienności. Znów wchodzimy w wir działań i zadajemy pytania, co jest ważne w życiu, a co nie, jakie wybrać wartości i nie dać się złu. Niezwykły nastrój przedstawienia tworzyły: piosenki z okresu I wojny światowej, przygotowane przez chór pod kierunkiem pani Ewy Słoniowskiej –Dżyga, dekoracje wykonane przez zespół pod kierunkiem pani Jolanty Lach i poezja, którą recytowali uczniowie z koła teatralnego przygotowani przez panie: Ludmiłę Miłowanową i Izabellę Kurowską –Brandenburską. Za nagłośnienie odpowiedzialny był pan Dariusz Smolinski.  Śmiało możemy powiedzieć, że spektakl z okazji Święta Niepodległości był wydarzeniem kulturalnym w naszej gminie.

Tekst: Izabella Kurowska-Brandenburska                                                                                     Galeria zdjęć: Ewelina Tużnik-Płeszka, Marta Rogozińska