07 grudnia 2015

DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

RAJD PIESZY DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI

W ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach zorganizowała w dniu 7 listopada 2015 r. grę historyczną Droga do Niepodległości. Rajd rozpoczął się o godz. 11.00 apelem na dziedzińcu szkolnym, w czasie  którego poświęcono pamiątkowy kamień ZHP ufundowany przez p. Halinę Makuch. Spośród zaproszonych gości na uroczystość przybyli: ks. Prałat dr Jan Szubka, ks. Marcin Szatanek, starosta warszawski zachodni Jan Żychliński, członek zarządu powiatu Jolanta Stępniak, z-ca wójta gminy Stare Babice Marcin Zając oraz przewodnicząca Rady Rodziców Iwona Postek-Turchońska. Po apelu żołnierze (uczniowie) rozeszli się po placu do poszczególnych legionów (grup klasowych), by za chwilę pod wodzą swoich poruczników (nauczycieli) wyruszyć Szlakiem Wolności. Również dorośli uformowali jedną brygadę i stanęli w szranki z młodymi legionistami. Na trasie rajdu należało wykazać się umiejętnością czytania mapy, odszukiwania różnych znaków i wskazówek niezbędnych do wykonania poszczególnych zadań, by w końcu dotrzeć do celu – obozowiska, w którym na wszystkich czekały gorąca grochówka i herbata oraz… sam Naczelny Wódz - Marszałek Józef Piłsudski (w tę postać wcielił się członek Rady Rodziców – Pan Krzysztof Tymendorf). Po chwili wytchnienia rozległ się głos trąbki, wciągnięto na maszt flagę narodową i odśpiewano Hymn Polski. Potem przyszedł czas, by przy symbolicznym ognisku każdy z przybyłych mógł przypomnieć sobie słowa polskich pieśni patriotycznych. Wspólne śpiewanie odbywało się oczywiście przy akompaniamencie młodych muzyków – uczniów babickiej podstawówki. W czasie końcowej zbiórki zdjęto z masztu flagę, a dyrektor szkoły Dorota Smolińska w kilku słowach podziękowała uczestnikom rajdu. Podkreśliła znaczenie symboli narodowych i życzyła wszystkim, by nie bali się manifestować swojej patriotycznej postawy i zanieśli radość ze świętowania kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości do swoich domów.

Dariusz Smoliński