16 czerwca 2019

DZIECI WALCZĄCEJ STOLICY

16 stycznia 2019r., ja i moja klasa pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem było „Dzieci Walczącej Stolicy”. Do muzeum przyjechaliśmy autobusem szkolnym. Na początek przeszliśmy przez park powstańców, a następnie do budynku weszliśmy wejściem pod repliką samolotów alianckich z II wojny światowej. Od razu przy wejściu czekał na nas przewodnik. Po zostawieniu kurtek w szatni, przeszliśmy do sali lekcyjnej, gdzie mieliśmy krótki wykład na temat życia dzieci w czasie wojny i powstania. Nie był to tylko zwykły wykład, gdyż czasami prowadzący zadawał nam pytania. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że w czasie powstania były bardzo ciękie warunki, brak jedzenia i otwarta walka z Niemcami. Duża liczba starszych dzieci czynnie pomagała żołnierzom powstania np. w przekazywaniu informacji do innych oddziałów (byli to tak zwani kurierzy), a niektórzy  nawet otrzymali broń i brali udział w walce, narażając swoje zdrowie i życie. Małym dzieciom organizowano teatrzyk kukiełkowy, aby w ten sposób zająć ich czymś, a jednocześnie pokazać im jak mają się zachować.

Następnie zobaczyliśmy kilka eksponatów pasujących do tematu tej lekcji, takich jak: kukiełki teatrzyku powstańczego i autentyczne opaski żołnieży. Następnie wróciliśmy do sali na krótkie powtórzenie, podczas którego odpowiadaliśmy na pytania naszego przewodnika.
Ostatnim punktem wyciezki był film "Miasto Ruin", który pokazywał zniszczoną Warszawę z lotu ptaka, a szczególnie zrównane z ziemią żydowskie getto, czy też zburzone mosty.

Po zakończeniu zwiedzania muzeum, do szkoły wróciliśmy komunikacją miejską.
Wycieczka ta była bardzo ciekawa i myślę, że większość z nas postara się zgłębić historię Powstania Warszwskiego.

Opracował Borys Gołębiewski, uczeń klasy 6A.