10 marca 2019

POLISH SZEKSPIR COMPANY

22 lutego 2019 roku w Domu Kultury w Zielonkach odbył się spektakl pod tytułem „Dzieła Wszystkie Szekspira” w wykonaniu teatru „Polish Szekspir Company”. Uczestniczyło w nim kilka klas z naszej szkoły: VIA, VIB, VIC, VID oraz VIIID. Celem przedstawienia było zaprezentowanie w ciągu godziny większości z dzieł Szekspira.

Sztuka była pokazana w swobodny sposób, z dużą ilością humoru oraz z różnorodnością form prezentacji utworów Szekspira. Na scenie grało trzech aktorów, którzy specjalnie podczas przedstawienia aranżowali różne dyskusje i drobne sprzeczki, co było często formą zapowiedzi kolejnego fragmentu sztuki. Każdy z nich odegrał w ciągu tej godziny niejedną rolę.

Pierwszym z przedstawionych dzieł było „Romeo i Julia”. Aktorzy ukazali je w ciekawy, komiczny sposób, który miał zapoznać widownię z treścią i przekonać, że tego rodzaju utwory też potrafią być bardzo interesujące. Następnie przedstawiono „Makbeta” w stylu góralskim oraz „Otella” rapując. Nie mogło również zabraknąć komedii złączonych w jedną całość i zinterpretowanych jako „Randka w ciemno”. Pojawiły się dramaty takie jak „Juliusz Cezar” i „Kroniki Królów”. Ogólnie rzecz biorąc prawie wszystkie z dzieł Szekspira. Spektakl uwieńczyć miał „Hamlet”. Był to chyba najbardziej rozbudowany fragment, zagrany trzy razy w różnym tempie, najpierw normalnie, potem trochę szybciej, a na końcu najszybciej. Podczas gry „Hamleta” nie zabrakło kontaktu z publicznością, której zdecydowaną większość stanowiły dzieci i młodzież w wieku szkolnym.

Myślę, że spektakl przybliżył widzom treść utworów Szekspira i zachęcił do dokładniejszego ich poznania, jednak sposób przedstawienia, mimo że był ciekawy i żartobliwy, odbierał dziełom artysty trochę uroku. Zabrakło pięknych cytatów i wyrażeń. Była to dość uproszczona wersja, która narzucała interpretację, nie dając pola osobistym przemyśleniom na temat twórczości Williama Szekspira.

Opracowała Anna Pszczółka z klasy 6a

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}