23 października 2017

SPOTKANIE OT!WARTE

Dnia 3 października 2017 r. odbyło się spotkanie z autorką książek dla młodzieży panią Joanną Jagiełło. Uczestniczyli w nim uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych.

Pani Joanna opowiadała   o pracy nad swoimi książkami, o tym, że zawsze marzyła o byciu pisarką, ale całe otoczenie nie wspierało jej w tym dążeniu, a wręcz przeciwnie robiło wszystko, aby ją zniechęcić. Jednak w końcu postawiła na swoim i rozpoczęła pisać dla młodzieży. Co ją do tego skłoniło? Jej starsza córka, która ciągle czytała te same książki. Wtedy pani Joanna zorientowała się,  jak mało jest współczesnych powieści dla młodzieży i postanowiła te lukę odrobinę wypełnić. I oto mamy całą serię opowieści, której bohaterką jest Linka. Pierwszy tom to „Kawa z kardamonem”,  dalej „Czekolada z chili”, „Tiramisu z truskawkami”. Ma powstać jeszcze czwarta część i autorka prosiła  na spotkaniu o wymyślenie tytułu. Nasze propozycje były  śmieszne np. „Lody z lodówki”, „Borówki z Biedronki”.

Następnie odbyły się warsztaty twórcze, uczestniczyli w nich uczniowie, którzy przeczytali książki Joanny Jagiełło.
Pierwszym zadaniem było stworzenie barwnej postaci bohatera literackiego. W tym celu każdy wybierał sobie fotografię jednej postaci i starał się o niej napisać  jak najwięcej. To ćwiczenie wypadło fenomenalnie. Rzeczywiście charakterystyki były świetne. Drugie zadanie było zespołowe . Należało napisać gdzie i w jakich okolicznościach doszło do spotkania wybranych bohaterów i  co z niego wynikło. Tu już było trudniej, ale  udało się przedstawić ciekawe opowieści. Na zakończenie warsztatów nasz gość podpisywał  książki i plakaty.

A oto komentarze uczestników:
„Spotkanie było bardzo ciekawe, dużo się  na nim nauczyłam.”   Ania  klasa 5
O zadaniu grupowym  na warsztatach: „Ta praca jak poprzednia bardzo nam się podobała, była przy tym super zabawa (…)”  Ula – klasa 5,
„ Chciałbym pójść jeszcze raz na takie warsztaty.”  Borys klasa 5
„Trochę żałuję, że nie przeczytałam książek pani Joanny Jagiełło, bo tak o nich opowiadała, że już chcę je przeczytać.” Zosia klasa 5.

Spotkanie z autorka zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Kuźnia Przyjaźni przy współpracy nauczycieli polonistów naszej szkoły.

Izabella Kurowska-Brandenburska

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}