29 maja 2017

ŚWIĘTO SZKOŁY

5 maja 2017 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Starych Babicach obchodzili Święto Szkoły. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialne były panie: Izabela Kurowska-Brandenburska, Iwona Antoszkiewicz i Marta Bańkowska. W tym dniu nie było lekcji, a całość uroczystości podzielona była na dwie części. Pierwszą był turniej rycerski, na który konkurencje przygotowali 6-klasiści. Pozostali uczniowie brali udział w rywalizacji międzyklasowej zdobywając punkty. Konkurencje były bardzo różnorodne –  zarówno zręcznościowe, jak i sportowe. Niezbędne w ich wykonaniu były szybkość, zwinność, spryt, umiejętność logicznego myślenia, a także gra fair play – czyli wszystkie cechy, jakie powinien posiadać prawdziwy rycerz. Uczniowie bawili się wspaniale, każdy znalazł coś dla siebie. Najlepsze w rywalizacji okazały się klasy: 0a, 0b, Ia, IIb, IIId, IVc i Vc.

Drugą częścią Święta Szkoły była rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem. W inscenizacji brało udział ok 100 uczniów i kilku nauczycieli, którzy wcielili się w przydzielone role. Rekonstrukcja rozpoczęła się od prezentacji wojsk, okrzyków, pasowania na rycerzy oraz – tak jak w historycznej bitwie – przekazania dwóch nagich mieczy królowi Władysławowi Jagiełło przez Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Następnie, po odsłuchaniu pieśni „Bogurodzica”, doszło  do pokazu próby sił wojsk polskich oraz Krzyżaków. Podsumowaniem bitwy było ważne przesłanie przekazane przez kierującą przebiegiem rekonstrukcji p. Izabelę Kurowską-Brandenburską, mówiące o tym, że wojna, także zwycięska, zawsze jest czymś złym, a konflikty należy rozstrzygać na drodze pokojowej.

Na koniec dnia zostały ogłoszone wyniki oraz rozdane nagrody w konkursach: wiedzy o patronie szkoły Henryku Sienkiewiczu, literackim na opowiadanie przygodowe oraz plastycznym „Życie na zamku”.

W maju przyszłego roku nasza szkoła obchodzić będzie 20. rocznicę nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza. Czeka nas zatem kolejny rok ciężkiej pracy i kolejne emocjonujące wydarzenia.

Marta Bańkowska

foto: Edward Syga, Sylwia Pruszak