Aktualności

08 czerwca 2018

ŚWIĘTO SZKOŁY 2018

Tegoroczne Święto Szkoły im. Henryka Sienkiewicza rozpoczęło się dużo wcześniej od realizacji projektów indywidualnych przez uczniów oraz zespołowych przez klasy.

Uczniowie mogli zaprezentować swoją wiedzę informatyczną przygotowując na konkurs prezentacje multimedialne o zamkach średniowiecznych, kulturze tego okresu, lecznictwie i rycerzach.
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się projekty z fizyki, które przedstawiały maszyny proste w działaniu. Prace z plastyki dotyczyły strojów, kuchni, dawnych zawodów, rycerstwa, zamków.

Zespoły klasowe przygotowywały różne stanowiska na średniowieczny jarmark, który odbył się 26 maja 2018r. A było co oglądać i w czym uczestniczyć. Każda osoba przybywająca w tym dniu do nas mogła zdobyć certyfikaty w różnych dziedzinach doskonaląc się w ziołolecznictwie, pisaniu gęsim piórem, walkach rycerskich, tańcach, wikliniarstwie, garncarstwie, pieczeniu podpłomyków. Mogła też pobierać nauki w średniowiecznej szkole, w której nie żałowano rózek, klękania na grochu i innych kar dotkliwych, ale o tym milczą kroniki.
Nie zabraniano też wejścia do gotowalni książęcej i podziwiania średniowiecznych strojów, wykonanych według dawnych wzorów zaczerpniętych z dzieł malarskich, czyli będących rekonstrukcją nie scenografią. „Szycie historyczne” to pasja jednej z pań nauczycielek.
Dużo uwagi skupili na sobie rycerze z grupy rekonstrukcyjnej, prezentując swoje obozowisko, rynsztunek i sposoby walki. Można było się z nimi udać na wyprawę wojenną….. do karczmy i na grilla.
Przybycie pary książęcej z kluczem do średniowiecza w asyście rycerstwa było sygnałem do rozpoczęcia tańców – oczywiście średniowiecznych.
Z wielką radością wykonano: praczki, kandera, niedźwiedzia i inne pląsy z epoki.
Po tańcach i walkach rycerskich odpoczywano i posilano się w karczmie lub „Łasuchowym zakątku”, próbowano szczęścia w loterii i uczestniczono w „zabawach gawiedzi” – prostych i wesołych. A gdy przydarzyła się jakaś kontuzja, pomocy szukać wypadało w punkcie świętej Hildegardy – „słynnej średniowiecznej lekarki”, której receptury lecznicze publikuje się w XXI wieku.
Na naszym jarmarku działał też punkt kosmetyczny, gdzie malowano twarze. Bardzo żałuję, że nie można było na sposób wikiński malować zębów – oj wtedy by się działo!
Jeszcze tylko zdjęcie na tle wystawy zamków lub z buzią w zbroi rycerza, oddanie certyfikatu, otrzymanie okolicznościowej pieczęci i oczekiwanie na losowanie zwycięzców w pojedynku na średniowieczną wiedzę.
Przed powrotem do współczesności trzeba jeszcze wyciszyć się w strefie sacrum przy śpiewach gregoriańskich i tablicach dotyczących życia zakonnego.
Jarmark kończyło odśpiewanie „Gaude Mater Polonia”. Rycerstwo dało wyraz swojej aprobacie, bijąc mieczami w tarcze, następnie udało się pod Grunwald, a chór szkolny odśpiewał „Bogurodzicę”. Para książęca oddała „Klucz do średniowiecza” pani dyrektor Dorocie Smolińskej.
Księga historii i Święta Szkoły została zamknięta. I jeszcze jedno -  do skrzyni złożono piękne suknie, stroje, w których wystąpili sprawcy średniowiecznego zamieszania nauczyciele i rodzice.

Na Święto naszej szkoły przybyło wiele znamienitych gości jako że  i okazja była zacna, obchodziliśmy 20-lecie nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza. To nasz patron ciągle inspiruje grono pedagogiczne do historycznych poszukiwań.
Niezmiernie miło było nam gościć na Święcie Szkoły pana starostę Jana Żychlińskiego, który był również dwadzieścia lat wcześniej na naszej uroczystości wręczenia sztandaru i nadania szkole imienia. Dziękujemy też za prezent dla naszej szkoły. Na uroczystość przybyła także pani Maria Bocheńska ówczesna pani dyrektor, a serdeczne życzenia złożył ksiądz Jan Szubka.
Oczywiście ta wspaniała uroczystość nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania i pracy dyrekcji, nauczycieli, rodziców, uczniów. Wielkie dzieła tak w sferze ducha jak i materii wymagają wspólnego wysiłku, radości działania i współpracy.

Izabella Kurowska-Brandenburska

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}