Aktualności

15 listopada 2019

SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uroczystości rozpoczęły się na krótko przed godziną 11.00, kiedy to wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami wyszli na zewnątrz. Chwilę później nastąpiło oflagowanie szkoły poprzez zawieszenie wielkiej biało-czerwonej chorągwi. O 11.11 muzyka zaczęła grać, a młodzież w ramach akcji „Szkoła do hymnu” z wielkim honorem odśpiewała czterozwrotkowy hymn narodowy. Zaraz usłyszeliśmy huki, a nad naszymi głowami wirowało specjalne, biało-czerwone confetti. Ta krótka, a jakże ważna akcja wyraziła szacunek do Ojczyzny wśród dzieci i dorosłych tworzących szkolną społeczność. Według wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej tego dnia w takich wydarzeniach wzięło udział przeszło 20 tys. szkół i przedszkoli.

O godzinie 17.00 wieczorem odbyła się podniosła akademia. „Chcemy wychować dzieci w duchu wartości patriotycznych. Pokazać, że ich dziadowie walczyli o wolność.” – powiedziała, otwierając uroczystość pani dyrektor Dorota Smolińska. Swoją obecnością zaszczycili Przewodniczący Rady Gminy Henryk Kuncewicz, Starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński oraz dyrektorzy gminnych placówek edukacyjnych.

Najpierw odbył się spektakl koła teatralnego przygotowany przez panie Ludmiłę Miłowanową, która współpracuje ze szkołą w ramach zadania “Warsztaty O*koło teatralne” (Stowarzyszenie Kuźnia Przyjaźni) i Izabellę Kurowską-Brandenburską. Połączywszy krótkie występy zespolone jedną myślą, stworzono spektakl o postawie obywatelskiej, patriotyzmie i niepodległości. Publiczność była szczególnie zaintrygowana aforyzmami o wolności. Niektóre z nich, jak słynna myśl Stanisława Jerzego Leca: „Żaden «Sennik egipski» nie wyjaśnił mi, co znaczy sen o wolności” skłoniły do przemyśleń. Cytując fragment „Biegunów” występujący nawiązali do zdobytej przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla.

Na szczególne uznanie zasługuje wielka praca strony muzycznej. Pani Ewa Dżyga przygotowała szkolny chór, który zaprezentował wspaniały program artystyczny. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie orkiestra pod batutą pana Mariusza Dżyga. Dzięki ich wspólnemu wysiłkowi mogliśmy razem zaśpiewać hymn czy słynną pieśń „Legiony”.

Jesteśmy zobowiązani pamiętać o przeszłości swojego narodu i państwa, a takie uroczystości właśnie temu służą. Wszak to właśnie dzisiejsza młodzież będzie kiedyś budować nasz kraj.

Jan Waligóra

uczeń klasy 8d

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}