24 lutego 2018

WIELKANOCNA AKCJA PACZKA 2018

Nasza szkoła zdecydowała się wziąć udział w akcji prowadzonej  przez  Fundację „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”  objętej patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
„Wielkanocna Akcja Paczka 2018” stanowi kontynuację pomocy dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. W ubiegłorocznej, grudniowej zbiórce uczestniczyli wolontariusze z 16 mazowieckich szkół. W ramach świątecznej akcji przekazano najbardziej potrzebującym osobom 450 paczek z około 6 tonami produktów i medykamentów.
Zebrane w tym roku produkty, jeszcze przed Wielkanocą, trafią do rodaków mieszkających w obwodzie grodzieńskim, na Białorusi (m.in. w Grodnie, Nowogródku, Iwiu, Hoży, Lidzie oraz Sopoćkiniach).
Akcja prowadzone jest według następującego harmonogramu:
do 28 lutego
Zgłoszenia od grup zainteresowanych współpracą i organizacją zbiórek własnych

do 9 marca
organizacja zbiórek własnych przez zgłaszające się jednostki

9 – 11 marca (piątek – niedziela)
Zwożenie darów, segregacja i pakowanie paczek (Warszawa, ul. Alpejska 16), przygotowanie transportu

16 – 18 marzec (piątek – niedziela)
Wyjazd wolontariuszy na Białoruś

Co zbieramy do paczek

Organizatorzy proszą darczyńców przede wszystkim o:

• chemię domową (proszki i płyny do prania, płukania, dezynfekujące, pasty do zębów, szampony, żele do mycia, mydła w płynie i w kostce, pianki do golenia, golarki, kosmetyki uniwersalne),
  • materiały do pielęgnacji osób starszych (podkłady higieniczne, pieluchomajtki, kremy na odleżyny),
  • makarony, mąka, oleje, ryże, kasze, cukier, konserwy, przyprawy, kawy, herbaty, kakao, słodycze,
  • mając na uwadze rodziny wielodzietne zbierać będziemy także zabawki, maskotki, ubranka dla dzieci, rzeczy i produkty ułatwiające i wspomagające ich pielęgnację, kredki, flamastry, bloki rysunkowe, kolorowanki, gry planszowe.
  • kalendarze na rok 2018, zwłaszcza te związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę, a także z krajobrazami, historią.

„Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Kojarzy się nam wszystkim również z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami.
Ważne jest abyśmy w tym przedświątecznym zabieganiu znaleźli chwilę, aby pomyśleć właśnie o naszych Rodakach na Wschodzie. Wielu z nich, będących u kresu swych dni żyje bardzo skromnie, czasami na granicy nędzy, a wsparcie z Waszej i naszej strony jest dla Nich ważne i potrzebne.
Paczka, z którą do nich przychodzimy to tylko pretekst, bo o wiele cenniejsze są odwiedziny i rozmowa, podczas których nieraz pojawiają się łzy wzruszenia przeplatane łzami radości. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie tego jakże ważnego i trudnego przedsięwzięcia. Wiemy, że i tym razem nie obejdzie się bez Waszej pomocy, o którą prosimy i na którą ogromnie liczymy.”
Fundacja „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom”

Szanowni Państwo
Wspomaganie potrzebujących  jest chlubną tradycją naszej szkoły, dlatego jesteśmy przekonani, że  cała społeczność szkolna chętnie włączy się do przedstawionej wyżej akcji. Zapraszamy do niej wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy mogą wesprzeć naszych rodaków na wschodzie.
Zbiórkę szkolną będziemy prowadzili w dniach 1 – 8 marca.
Dary należy przynosić do wychowawców klas.

Osoby zainteresowane pomocą przy pakowaniu paczek w szkole (9 marca) lub pomocą w przygotowaniu transportu paczek w Liceum Ogólnokształcącym w Wawrze (9 -11 marca) proszone są o skontaktowanie się z dyrektorem szkoły.

Dyrektor szkoły - Dorota Smolińska