18 października 2018

WYCIECZKA DO ŻELAZOWEJ WOLI

W piątek, 5 października, nasza wychowawczyni, Pani Ewa Dżyga zabrała całą klasę Va na wycieczkę do Strzyżewa i Żelazowej Woli.

W pierwszej kolejności zawitaliśmy w Strzyżewie. Na początku mieliśmy atrakcję kulinarną – zrobiliśmy drożdżowe bułeczki i jabłkowy mus. Było pysznie! Później poszliśmy zwiedzać przepiękny XVIII-wieczny stylowy dwór, który stanowił dawną rezydencję ziemiańską. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek, na przykład, że w zimne poranki z pary wodnej tworzą się duchy. Uuu! Następną atrakcją w Strzyżewie było ognisko z kiełbaskami i ciepłą herbatką. Posililiśmy się nieco.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Żelazowa Wola - miejsca urodzenia Polskiego Wielkiego Kompozytora Fryderyka Chopina. Wysłuchaliśmy „Kwadransu muzycznego” w hołdzie Artyście. Była to prawdziwa uczta dla naszych uszu. Potem uroczyście złożyliśmy kwiaty przed pomnikiem Fryderyka Chopina w parku w Żelazowej Woli oraz obejrzeliśmy biograficzny film o kompozytorze. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Brochowie, gdzie znajduje się kościół p. w. Św. Rocha. W tym kościele brali ślub Rodzice Fryderyka, on był chrzczony, a po latach tu zawierała związek małżeński jego siostra Ludwika.

Wycieczka była bardzo udana. Było dużo atrakcji, wszystkim dopisywały humory i pogoda – letnia, mimo, że już kalendarzowa jesień.

Julia Gransztof