06 czerwca 2018

WYCIECZKA ZE SMOKIEM MAZOWIECKIM

Głównym celem wycieczki było poznanie otaczającej nas przyrody, zamków książąt mazowieckich w Iłży i Czersku, a także strojów obyczajów średniowiecznych.

O godz. 7:45 zebraliśmy się na parkingu pod kościołem parafialnym w Starych Babicach. W drogę wyruszyliśmy autokarem punktualnie o godz. 8:00. Po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy na stację kolejki wąskotorowej. Stąd kolejką udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach. Tam przewodnik opowiadał nam o lesie i jego mieszkańcach. Wykorzystywał przy tym wiele ciekawych eksponatów np. dziuple lęgowe oraz pokazywał nam żywe zwierzęta. Następnie dotarliśmy do Iłży. Tam weszliśmy na wzgórze zamkowe, na którym znajdowały się ruiny zamku. Chętni mogli wejść na wieżę i podziwiać wspaniałe widoki. Po zwiedzaniu zamku poszliśmy do miasteczka na lody. Z Iłży pojechaliśmy autokarem do ośrodka Emaus w Białobrzegach  nad Pilicą. Tam uczyliśmy się tańca dworskiego , a następnie spędziliśmy noc.

Drugiego dnia naszej wycieczki przebrani w stroje książąt i księżniczek udaliśmy się do Czerska. Tam przewodnik oprowadzał nas po zamku i opowiadał o jego mieszkańcach. Mogliśmy zobaczyć zbroje rycerskie oraz podziwiać piękne widoki z wieży. Chętni mogli wziąć także udział w pojedynkach rycerskich na miecze. Po pojedynkach odnaleźliśmy skarb smoka mazowieckiego, którym okazały się czekoladowe dukaty. Po wyjściu z zamku mogliśmy kupić pamiątki z wycieczki, a po obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną do Starych Babic. Po drodze zatrzymaliśmy się jeszcze w parku linowym w Lesznie. Na parkingu szkolnym pojawiliśmy się o godz. 20:00, gdzie czekali na nas rodzice.

Wycieczka bardzo mi się podobała. Mogłam spędzić miło czas z koleżankami i kolegami z klasy poza szkołą. Ponadto dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o historii Mazowsza. Chętnie pojechałabym na jeszcze jedną taką wycieczkę z moją klasą w tym roku.

Zuzanna Łapińska, kl. 3e