Specjalista radzi

06 grudnia 2017

NETYKIETA - ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W SIECI

Netykieta jest to zbiór zasad określających formy zachowania się w społeczności internetowej.

Etykieta ta nie jest skodyfikowana, ale wynika z konieczności właściwego zachowania się w sieci i jej nieprzestrzeganie może spotkać się z określonymi konsekwencjami.

Netykieta zwraca więc uwagę na możliwe do pojawienia się sytuacje i pokazuje jakie formy reakcji na nie są dopuszczalne, a jakie zakazane.

Przede wszystkim ważne jest, aby nikogo w Internecie nie obrażać, a ewentualną krytykę formułować w sposób kulturalny i zgodny z rzeczywistością. Nie należy wydawać pochopnych osądów tylko, dlatego, że czujemy się w sieci anonimowi. Jeśli publicznie zwracamy komuś uwagę, powinno być to starannie przemyślane. Dobrze jest wcześniej zrobić to w formie prywatnej, a dopiero, gdy to nie poskutkuje uciec się do publicznego zwrócenia uwagi.

Tak jak w życiu realnym - należy mieć szacunek do innych ludzi tego, co myślą i jakie poglądy prezentują. Warto ponad to pisząc zachować formę grzecznościową i pisać określenia typu "Tobie", "Ciebie" z dużej litery.


       W zakresie komunikacji elektronicznej zarówno na blogach, stronach internetowych, jak i poczcie elektronicznej powinno się przestrzegać określonych zasad.

Są to przede wszystkim:

·         bezwzględny zakaz stosowania wulgaryzmów

·         nie wysyłanie wiadomości uznawanych powszechnie za SPAM

·         akceptowanie reguł wypowiadania się w danej grupie - na przykład sposobu kodowania liter

·         nie należy zapychać skrzynek internetowych innym internautom (jeśli wysyłamy e-maile większe niż 200KB należy uprzedzić adresata o tym). Dodatkowo warto pakować załączniki programem do kompresji

·         nie należy cytować całych wiadomości, chyba, że jest to na prawdę konieczne

·         wysyłane wiadomości powinny mieć sprecyzowany temat. Nie mniej jednak temat powinien być zwięzły - w temacie nie piszemy wiadomości, tylko sugerujemy czego będzie dotyczyła

·         listy e-mailowe powinny być pisane w formacie tekstowym, a nie HTML-u

·         należy unikać robienia błędów ortograficznych, dbać o prawidłową stylistykę, używać narzędzi sprawdzających pisownię

  • nie powinno się pisać całego tekstu dużymi literami - jest to nieczytelne i źle odbierane, bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają KRZYK.

·         należy używać programu antywirusowego na swoim komputerze (aby minimalizować ryzyko przesłania wirusów innym osobom - na przykład w przesłanym załączniku)

·         na forach dyskusyjnych należy pisać konkretnie i na temat

·         konieczne jest szanowanie prywatności innych - na przykład: prowadząc bloga zastanówmy się zanim opiszemy dokładnie kogoś, kto poczuć się może urażony ujawnieniem swojej prywatności. Nie warto również powtarzać wpisów, pisać wielokrotnie o tym samym i w ten sam sposób

·         kolorystyka tworzonych stron powinna być przyjemna dla oczu innych internautów

·         na pierwszej stronie witryny nie warto umieszczać bardzo dużych plików - ponieważ strona będzie się ładowała tak długo, że zniechęci część internautów do pozostania na niej

·         absolutnie nie wolno plagiatować, kopiować i wklejać cudzych tekstów bez podawania przypisu czy źródła. Postępując w ten sposób dokonuje się kradzieży cudzej własności

·         strony internetowe powinny być na bieżąco uaktualniane i kontrolowane przez swoich właścicieli.

·         jeśli chcesz być dobrze traktowany w sieci, i Ty bądź dobry dla innych internautów.

  • staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).
  • bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają KRZYK.
  • na forum wystrzegaj się zadawania pytań, na które już padły odpowiedzi. Zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy nie jest już ono w dziale FAQ (ang. Frequently Asked Questions – Najczęściej zadawane pytania).
  • nie flooduj (flooding – ang. zaśmiecanie sieci) – nie wpisuj do Netu niepotrzebnych informacji. Wpisując coś do Internetu nie powtarzaj treści już w nim zamieszczonych.
  • nie bądź Bełkotem, nie prowokuj kłótni w sieci. Staraj się nie irytować innych internautów. Wystrzegaj się Bełkota. Nie daj się sprowokować.
  • nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont

   e-mail.

  • nie podawaj swoich prawdziwych danych w sieci, nie nawiązuj znajomości z obcymi osobami.

 

Opracowanie:  Renata Pamięta

pedagog szkolny