12 marca 2017

Wycieczka do Lasek

W dniu 23 stycznia 2017 roku uczniowie z klas IVa i IVb naszej szkoły odwiedzili Ośrodek Szkolno - Wychowawczy dla Niewidomych w Laskach, pod Warszawą. Uczniom towarzyszyli nauczyciele, pani Anna Kozłowska, pani Agnieszka Metzgier oraz pani Justyna Suszko. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie oraz wprowadzenie w zupełnie inny świat.

Podczas lekcji mieliśmy okazję poznać postać założycielki Ośrodka dla Niewidomych w Laskach. Róża Czacka straciła wzrok w wieku 22 lat i od tego momentu czuła się powołana do pomocy ociemniałym. Poświęciła wiele lat na poznawanie najnowszych metod pracy oraz dostosowanie pisma Breaille’a do języka polskiego. Dzięki tym działaniom w 1911 roku powołała do życia Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, 10 lat później już jako przełożona Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża – założyła Zakład dla Niewidomych w Laskach.

Druga część lekcji w Laskach była poświęcona przybliżeniu codzienności osób niewidomych, ich sposobu poznawania świata. W części praktycznej poznaliśmy zasadę 6 punktów pisma Braille’a, była także okazja wypróbować specjalną maszynę do pisania oraz pomoce dydaktyczne, na których pracują wychowankowie ośrodka (m.in. plan miasta Warszawy, modele banknotów, itp.). Z wielkim zainteresowaniem oglądaliśmy film przedstawiający zasady zachowania przy osobie niewidomej. Mogliśmy także min. odwiedzić Kaplicę, obok której znajdował się pokój założycielki -Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Spotkanie ze światem niewidomych wywarło na nas niemałe wrażenie, stało się okazją do refleksji o tolerancji, o której ostatnio dużo się mówi w naszej szkole (w ramach programu Erasmus+).

Opracowała Anna Kozłowska

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}