28 maja 2021

ZBIÓRKA DLA WARSZAWSKIEJ FUNDACJI NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ BĄDŹMY RAZEM

Czy wiecie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną czy ruchową, które ok. 20-25 roku życia "wypadają" z systemu edukacji, w większości pozostają na zawsze na marginesie życia? Są one skazane na samotność i wykluczenie, ponieważ znalezienie miejsca gdzie mogłyby spotykać się codziennie i działać w grupie rówieśniczej jest bardzo trudne. W naszej gminie nie istnieje w ogóle taka przestrzeń, ponadto zwykle, ze względu na to, że praktycznie nie istnieje rotacja uczestników, bo każdy, kto znajdzie swoje miejsce zostaje w nim do emerytury, nowi uczestnicy oczekują wiele lat na miejsce. Pociąga to za sobą konsekwencje dla całej rodziny, powodując wykluczenie zawodowe i odejście co najmniej jednego opiekuna z aktywnego życia. Z tego powodu, z inicjatywy rodziców, czy osób czujących powołanie do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną powstają m. in. fundacje, które służą rozwojowi tych osób, stanowiąc często miejsce gdzie także rodzice znajdują wsparcie między sobą, wymieniają się doświadczeniami i spędzają razem czas.

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z uczniami ósmych klas A, D i E organizuje zbiórkę materiałów niezbędnych do działania dla Warszawskiej Fundacji Na Rzecz Dorosłych Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Bądźmy Razem, mieszczącą się przy ul. Drużynowej w Warszawie. Fundacja działa ok. roku, na najpotrzebniejsze rzeczy otrzymuje drobną darowiznę od rodziców uczestników, jednak nie posiada żadnego zaplecza biurowego, materiały do działań z podopiecznymi często są robione własnoręcznie. Spotkania uczestników z powodu pandemii odbywają się teraz raz w tygodniu, także w niektóre soboty prowadzone są warsztaty w małych grupach. Strona Fundacji obecnie jest w budowie, zachęcamy do zapoznania się z jej dotychczasową działalnością - https://badzmyrazem.waw.pl/.

Zbiórka trwa od poniedziałku 31.05 do piątku 4.06 do 16.30. W szatni szkolnej czekają bezpieczne kartony, do których można składać dary. Informacje o poszukiwanych rzeczach znajdziecie Państwo w dzienniku.

Wolontariat w naszej szkole stale działa. Mimo niesprzyjających warunków, w ostatnich trzech miesiącach nasi wolontariusze przekazali stroiki, ozdoby, karty świąteczne dla seniorów -mieszkańców pobliskich domów opieki, jak również nawiązaliśmy kontakt z bemowskim oraz śródmiejskim Ośrodkiem Wsparcia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przekazując wartościowe tablice manipulacyjne wykonane przez wolontariuszy. Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klas siódmych sprzątali las. Cały czas współpracujemy z Domem Kultury Stare Babice i czekamy na koniec pandemii, aby powrócić do zadań w dużych grupach.

Katarzyna Kujawka
Dorota Dunder