19 listopada 2017

ERASMUS+

Kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus + Różnorodność pod parasolem  tolerancji odbyło się  w dniach 23-27.10 2017 r. w Salamance, przepięknym mieście w zachodniej Hiszpanii, nad rzeką Tormes, położonej około 200 km na zachód od Madrytu.

Tym razem gościliśmy w szkole katolickiej mieszczącej się w budynku zakonu Trynitarzy wraz z modernistycznym kościołem zbudowanym na planie kwadratu. Prowadzi ona edukację dzieci od 3 do 16 roku życia. Zajęcia odbywają się tu od godz. 9.00 do 14.30. Co ciekawe, nie ma tam dzwonków, a  jedynie  45-minutowa przerwa, którą uczniowie spędzają na boisku szkolnym. Gospodarze zadbali o każdy szczegół. Program był bardzo bogaty i ciekawy. Zwiedzanie szkoły opierało się na planie metra, gdzie każda linia reprezentowała inne państwo biorące udział w programie. W części polskiej na uwagę zasługiwał wykonany przez uczniów kl. 3 Pałac Kultury.

Podczas dwóch dni mogliśmy poznać organizację pracy szkoły oraz warunki lokalowe
i wymienić doświadczenia. Obserwowaliśmy pracę nauczycieli i uczniów na każdym poziomie. Nasze serca skradła, już na powitalnym występie, grupa trzylatków, którą później obserwowaliśmy na „zajęciach rozruchowych”. Wzięliśmy udział w spotkaniu projektowym podczas którego odbyły się prezentacje szkół partnerskich z Łotwy, Niemiec, Grecji i Turcji. Podsumowane zostały też dotychczasowe etapy projektu, omówione i przydzielone kolejne zadania. Spotkanie uświetnił występ szkolnego zespołu instrumentalnego prowadzonego przez nauczyciela muzyki.

Zaszczytem dla nas było powitanie przez przedstawiciela burmistrza miasta
w wyjątkowo pięknym miejscu jakim jest zabytkowy ratusz. Gospodarze zadbali o to, abyśmy poznali historię i najciekawsze miejsca Salamanki i zabrali nas na spacer z przewodnikiem.
W kolejnym dniu wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych, które odbywały się pod okiem profesjonalnego kucharza na terenie szkoły gastronomicznej. W bardzo wesołej i przyjaznej atmosferze  przygotowaliśmy dwa najpopularniejsze dania

Mieliśmy przyjemność zobaczyć pokaz tańca flamenco i występ zespołu ludowego oraz wysłuchać koncertu hiszpańskiej muzyki gitarowej. Braliśmy też udział w warsztatach scrapbookingu.
Ciekawym doświadczeniem była wizyta w Asecal – świetlicy socjalnej prowadzonej przez niezwykle charyzmatyczną pracownicę. Spotkaliśmy tam  jej wychowanków, którzy dzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami i opowiadali o pracy placówki - „ich drugiego domu”.

Kolejnym nowym doświadczeniem była wizyta w CRFM – Centrum Odzyskiwania Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, gdzie prowadzone są kilkuletnie szkolenia i rehabilitacja osób dorosłych, pozwalające na zdobycie zawodu i samodzielne życie. Ośrodek w Salamance specjalizuje się w kształceniu informatycznym. Szczególnie interesujące były nowatorskie rozwiązania ułatwiające osobom z różnymi niepełnosprawnościami codzienne funkcjonowanie. Pracownicy placówki pomagają też swoim podopiecznym zdobyć  pracę. Pobyt w ośrodku jest bezpłatny.
Podczas pobytu zobaczyliśmy wiele niesamowitych miejsc w Salamance, odwiedziliśmy Avila i Segowię. Te wspomnienia, zdobyta wiedza i troska goszczących nas Hiszpanów pozostaną w na długo w naszych sercach.

Jolanta Gumółka

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}