ERASMUS +2

Umiejętności życiowe w klasie

Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla projektu Erasmus+, zatytułowanego „Umiejętności życiowe w klasie” (ang. „Bringing life skills into the classroom”).
Od pierwszego września 2020r., przez dwa lata (do sierpnia 2022r.) uczniowie naszej placówki będą uczyć się różnych umiejętności życiowych, między innymi takich jak: umiejętność autoprezentacji, umiejętność zdrowego odżywiania, zarządzania swoimi pieniędzmi, sposobami radzenia sobie ze stresem, kreatywnego myślenia, przedsiębiorczości i umiejętność komunikowania się z innymi. Oczywiście wszystkie zadania zostaną dopasowane do wieku odbiorców, czyli uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych.
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach dostała możliwość współpracy przy tym projekcie ze szkołami w Portugalii – Escola Basica Dos 2 e 3 Ciclos de Estreito de Camara de Lobos, Słowacji – ZS s MS Jana Smreka Melcice – Lieskove 377, Chorwacji – Srednja skola Bol, Turcji – Okulcaral Berat Hayriye Comertoglu Ortakulu i Rumunii – Scoala Gimnaziala „Otilla Cazimir” Iasi.
Celem naszego projektu jest pokazanie dzieciom kilku umiejętności życiowych, które nie są w dużej mierze omawiane w programach nauczania poszczególnych przedmiotów szkolnych. Chcemy, aby uczniowie mogli je wykorzystać w swoim przyszłym życiu zawodowym, ale i osobistym. Oprócz tego nieodmienną zaletą takiego projektu jest na pewno bezpośredni kontakt z językiem angielskim, możliwość wyjazdu do którejś z podanych szkół – partnerów, uczestnictwo w wideokonferencjach w języku angielskim, poznanie nowych osób i realizacja atrakcyjnych zadań, często z wykorzystaniem technologii informacyjnej.
Oprócz nastolatków to nauczyciele zauważą dla siebie wymierne korzyści. Oni też będą partycypować w realizacji tego przedsięwzięcia. Nasi pedagodzy zostaną zaproszeni do nadzorowania zadań projektowych, niektórzy z nich wezmą udział w spotkaniach on-line z dziećmi i nauczycielami z krajów partnerskich. Kilkoro na pewno weźmie udział w wyjazdach tzw. mobilnościach, co przyczyni się do zdobycia doświadczeń zawodowych, podniesienia swoich kwalifikacji, znajomości języka angielskiego i zyskania nowych przyjaciół.
Poza tym do współpracy przy projekcie zapraszam rodziców oraz lokalną społeczność. Wspierając swoje dzieci przygotowujące się do kolejnych wydarzeń projektowych, bierzecie Państwo tym samym udział w naszym projekcie, do czego gorąco zachęcam. Dzięki niemu, Stare Babice staną się znane w kilku nowych europejskich szkołach i krajach.
Babicka podstawówka  będzie gościć szkoły z Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji i Chorwacji w maju 2022r. Mam nadzieję, że kolejni Europejczycy zakochają się w Polsce, naszej miejscowości i przede wszystkim naszej społeczności. Trzymam kciuki, aby to się udało!

Justyna Suszko
Koordynator projektu

28 kwietnia 2021

Wirtualne spotkanie uczniów z 6 krajów Europy

Dnia 15 kwietnia 2021, jako uczennica klasy ósmej, miałam przyjemność uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+, do którego przystąpiła nasza szkoła. W spotkaniu on-line z naszej szkoły brali udział przedstawiciele klasy 8e i 6f.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji swojej wymarzonej pracy. Mieliśmy okazję posłuchać wypowiedzi uczniów z Rumunii, a następnie zaprezentowały się inne kraje uczestniczące w projekcie, takie jak Słowacja, Portugalia, Turcja czy Chorwacja.

W drugiej części spotkania zostaliśmy podzieleni do międzynarodowych grup i rozmawialiśmy na różne tematy, aby lepiej się poznać. Przed spotkaniem przygotowaliśmy grę polegającą na losowaniu pytań, którą wykorzystaliśmy w czasie pracy w grupach.

Bardzo polubiłam ludzi, z którymi miałam okazję doświadczyć czegoś tak niesamowitego. Mam nadzieję, że tego typu spotkania będą się odbywały częściej, ponieważ pomagają rozwinąć płynną znajomość języka angielskiego.

Mela Śliwińska,
kl. 8e

czytaj więcej... czytaj więcej...
07 marca 2021

W ramach projektu Erasmus+, 3 lutego b.r. partnerska szkoła z Rumunii zorganizowała trzygodzinne szkolenie STEAM, dotyczące nowatorskiej metody pracy dydaktycznej z uczniem. STEAM to skrót pochodzący od angielskich wyrazów: S - science (nauka), T - technology (technologia), E - engineering (inżynieria), A - art (sztuka), M - mathematics (matematyka). Podejście to łączy różne dziedziny nauki w celu rozwiązania jednego problemu czy zagadnienia i jest popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie w części szkół odchodzi się od tradycyjnego podziału na przedmioty szkolne na rzecz wieloaspektowego rozwiązywania konkretnych zadań przez uczniów.

Z naszej szkoły w szkoleniu online wzięły udział następujące nauczycielki:
p. Justyna Chuść,
p. Monika Grabińska,
p. Justyna Kogut
p. Agnieszka Metzgier
p. Justyna Suszko

czytaj więcej... czytaj więcej...
17 listopada 2020

6 listopada 2020r. uczniowie kl. 7a mieli okazję uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+. Spotkanie, w którym wzięli udział nasi partnerzy z Turcji, Rumunii, Słowacji i Chorwacji, było poświęcone wzajemnemu poznaniu się uczestników i przedstawieniu szkół oraz krajów. Dzieci miały okazję porozmawiać po angielsku, a także posłuchać jak inni posługują się tym językiem na co dzień. Ze względu na zdalne nauczanie uczniowie połączyli się z nowymi kolegami ze swoich domów.

czytaj więcej... czytaj więcej...