23 października 2019

FESTIWAL NAUKI

Festiwal Nauki to organizowany rokrocznie od 1997 r. cykl spotkań, debat i lekcji, których celem jest popularyzacja wiedzy wśród społeczeństwa. Większość wykładów przeznaczona jest dla uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadgimnazjalnych. W Festiwalu bierze udział kilka wyższych uczelni w Warszawie. Prelekcje prowadzone są przez pracowników naukowych uniwersytetów. 23 września klasa 8D wraz z panią Katarzyną Kończak i panem Szymonem Włoczewskim wybrała się na dwa wykłady.
Pierwsza lekcja pt. „Ciecze w stanie nadkrytycznym – wczoraj, dziś i jutro” odbyła się na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Prowadził ją prof. dr hab. inż. Marek Henczka, prodziekan wydziału. Temat pochłonął uczniów, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchali Pana Profesora. Mieliśmy szansę dowiedzieć się, czym są ciecze w stanie nadkrytycznym i do czego się je stosuje. Jednocześnie wspomniano o zapatrywaniach w przyszłość i praktycznym wykorzystaniu tychże substancji. Wielu szczególnie zaabsorbował temat aerożeli, które stosuje się w budowie statków kosmicznych.
Bardzo szybko przejechaliśmy na jakże nowoczesny Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie z festiwalowych spotkań było poświęcone eksperymentowi LHCb na Wielkim Zderzaczu Hadronów. Prowadził je pracownik Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Artur Ukleja. Prowadzący wykładał wszystkie kwestie w sposób bardzo przystępny, czym udało mu się trafić do głów słuchaczy. Uczniowie szczególnie zainteresowani nauką fizyki byli w siódmym niebie. W czasie wykładu poznaliśmy znaczenie cząstek elementarnych i doświadczeń, jakie można na nich wykonywać. Omawiany eksperyment LHCb zajmuje się zagadką, co stało się z antymaterią we Wszechświecie.
Wszyscy wrócili do szkoły z głową pełną wiadomości. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że nie był to ich ostatni raz na Festiwalu Nauki. Żywimy niespożytą nadzieję, że choć część uczestników wycieczki wykorzysta zdobytą wiedzę w czasie lekcji chemii i fizyki.

Jan Waligóra

{ZDJECIE_OPIS}