11 października 2018

PIĘCIODNIOWE WARSZTATY JĘZYKA NIEMIECKIEGO W BERLINIE

W poniedziałek, 10 września, 51 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach udało się do Berlina, aby uczestniczyć w pięciodniowych warsztatach języka niemieckiego. Pierwszego dnia warsztaty odbyły się na mieście – uczniowie ćwiczyli słownictwo związane z poruszaniem się po mieście, musieli też znaleźć i zapamiętać niemieckie nazwy wybranych obiektów.

W kolejne dni uczniowie mogli zwiedzić i zapoznać się z niemieckimi nazwami popularnych zabytków, jak: Wieża Telewizyjna, Brama Brandenburska, Katedra Berlińska, ulica Unter den Linden, Czerwony Ratusz, Pomnik Holokaustu, budynek Reichstagu, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, Muzeum Techniki, znajdujące się na Wyspie Muzeów Muzeum Pergamońskie, kompleks parkowo-pałacowy Sans-Souci w Poczdamie wraz z dworkiem Cecilienhof (w którym miała miejsce Konferencja Poczdamska). Ponadto uczniowie podziwiali: budynki rządowe w centrum Berlina, fragmenty Muru Berlińskiego, Plac Poczdamski oraz grób Fryderyka Wielkiego w Poczdamie.
Młodzież miała okazję posługiwać się językiem niemieckim podczas dokonywania drobnych zakupów lub używać zwyczajowych zwrotów podczas posiłków. W języku niemieckim odbywały się pobudki; ponadto wieczorami miały miejsce spotkania w grupach z konwersacjami i wypełnianiem kart pracy w języku niemieckim.
Do atrakcji należał godzinny rejs statkiem po rzece Szprewie wraz z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach i ich historii w języku niemieckim.
Jeden z dni przeznaczony był na relaks uczniów w znanym aquaparku Tropical Island. Oprócz miłych wrażeń z Tropikalnej Wyspy młodzież zapamiętała słownictwo związane z atrakcjami parku wodnego.
W bieżącym roku szkolnym miała miejsce pierwsza edycja warsztatów, przewidywane jest zaś cyklicznie organizowanie ich w kolejnych latach.

Anna Odachowska

Fotorelacja: Katarzyna Kujawka, Monika Staśkiewicz