ERASMUS +2

Umiejętności życiowe w klasie

Nasza szkoła po raz kolejny otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla projektu Erasmus+, zatytułowanego „Umiejętności życiowe w klasie” (ang. „Bringing life skills into the classroom”).
Od pierwszego września 2020r., przez dwa lata (do sierpnia 2022r.) uczniowie naszej placówki będą uczyć się różnych umiejętności życiowych, między innymi takich jak: umiejętność autoprezentacji, umiejętność zdrowego odżywiania, zarządzania swoimi pieniędzmi, sposobami radzenia sobie ze stresem, kreatywnego myślenia, przedsiębiorczości i umiejętność komunikowania się z innymi. Oczywiście wszystkie zadania zostaną dopasowane do wieku odbiorców, czyli uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych.
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Starych Babicach dostała możliwość współpracy przy tym projekcie ze szkołami w Portugalii – Escola Basica Dos 2 e 3 Ciclos de Estreito de Camara de Lobos, Słowacji – ZS s MS Jana Smreka Melcice – Lieskove 377, Chorwacji – Srednja skola Bol, Turcji – Okulcaral Berat Hayriye Comertoglu Ortakulu i Rumunii – Scoala Gimnaziala „Otilla Cazimir” Iasi.
Celem naszego projektu jest pokazanie dzieciom kilku umiejętności życiowych, które nie są w dużej mierze omawiane w programach nauczania poszczególnych przedmiotów szkolnych. Chcemy, aby uczniowie mogli je wykorzystać w swoim przyszłym życiu zawodowym, ale i osobistym. Oprócz tego nieodmienną zaletą takiego projektu jest na pewno bezpośredni kontakt z językiem angielskim, możliwość wyjazdu do którejś z podanych szkół – partnerów, uczestnictwo w wideokonferencjach w języku angielskim, poznanie nowych osób i realizacja atrakcyjnych zadań, często z wykorzystaniem technologii informacyjnej.
Oprócz nastolatków to nauczyciele zauważą dla siebie wymierne korzyści. Oni też będą partycypować w realizacji tego przedsięwzięcia. Nasi pedagodzy zostaną zaproszeni do nadzorowania zadań projektowych, niektórzy z nich wezmą udział w spotkaniach on-line z dziećmi i nauczycielami z krajów partnerskich. Kilkoro na pewno weźmie udział w wyjazdach tzw. mobilnościach, co przyczyni się do zdobycia doświadczeń zawodowych, podniesienia swoich kwalifikacji, znajomości języka angielskiego i zyskania nowych przyjaciół.
Poza tym do współpracy przy projekcie zapraszam rodziców oraz lokalną społeczność. Wspierając swoje dzieci przygotowujące się do kolejnych wydarzeń projektowych, bierzecie Państwo tym samym udział w naszym projekcie, do czego gorąco zachęcam. Dzięki niemu, Stare Babice staną się znane w kilku nowych europejskich szkołach i krajach.
Babicka podstawówka  będzie gościć szkoły z Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji i Chorwacji w maju 2022r. Mam nadzieję, że kolejni Europejczycy zakochają się w Polsce, naszej miejscowości i przede wszystkim naszej społeczności. Trzymam kciuki, aby to się udało!

Justyna Suszko
Koordynator projektu

22 czerwca 2023

W dniach od 29 maja do 2 czerwca br. odbyło się w naszej szkole spotkanie uczestników projektu Erasmus + 2:  "Bringing Life Skills into the Classroom". Naszymi gośćmi byli uczniowie i nauczyciele aż z pięciu krajów: Turcji, Portugalii, Chorwacji, Słowacji i Rumunii.
Tematem przewodnim "mobliności" w Polsce była komunikacja interpersonalna, a wszystkie aktywności dotyczyły właśnie tego zagadnienia.
Wymienię tylko kilka z nich:
1) warsztaty komunikacji interpersonalnej prowadzone w szkole przez p. Dorotę Dunder;
2) gra miejska na Starym Mieście w Warszawie (uczestnicy mobilności mogli poznać historię Warszawy, przenosząc się w czasie w poszukiwaniu ukrytego na Starówce skarbu);
3) warsztaty komunikacji interpersonalnej w teatrze Syrena;
4) zajęcia warsztatowe w Muzeum Narodowym w Warszawie (pod tytułem: "Przeboje Muzeum: W jaki sposób możemy komunikować się poprzez sztukę?");
5) wycieczka do Kampinoskiego Parku Narodowego  ("Co w puszczy piszczy?");
Oczywiście były też:
1) uroczysta kolacja powitalna z udziałem Pani Dyrektor Szkoły Doroty Smolińskiej, Pań Vice-dyrektor, Pana Wójta gminy Stare Babice Sławomira Sumki i Pana Przewodniczącego Rady Rodziców;
2) ognisko ( gry i zabawy integracyjne);
2) udział w pikniku rodzinnym w szkole w Starych Babicach, w czasie którego nasi goście   nie tylko wzięli udział w "podróży" po Polsce, ale także zatańczyli poloneza i obejrzeli występy uczniów przygotowane na scenie w plenerze;
3) a na zakończenie - tort Erasmusa i rozdanie certyfikatów uczestnictwa na polanie w Kampinosie.

Spotkanie Erasmusa w Polsce było cudownym ukoronowaniem całego projektu, którego koordynatorem była właśnie nasza szkoła z Panią Justyna Suszko na czele. Nasi goście byli zachwyceni wszystkimi aktywnościami, organizacją całej imprezy, a przede wszystkim naszą gościnnością i otwartością.
Usłyszeliśmy dużo ciepłych słów i zapewnień o przyjaźni. Zostały nam również "dowody" fizyczne, w postaci pamiętnika, tzw. "memory book", do którego wpisywali się uczestnicy projektu.  Nie chcemy się jeszcze rozstawać!  Możliwe, że już wkrótce wyruszymy w kolejną podróż po Europie i nie tylko.
W czasie trwania projektu uczniowie i nauczyciele rozwijali różne umiejętności życiowe. Jedną z nich jest niewątpliwie umiejętność budowania przyjaźni. A przyjaźnie, które zawarliśmy, już teraz owocują, i to jak obficie. Możliwe, że w ich wyniku powstaną kolejne projekty. Tak, by również inni uczniowie, a także nauczyciele mogli z nich korzystać i w nich uczestniczyć. Abyśmy stawali się bogatsi w doświadczenia, w otwartość i zrozumienie dla innych tradycji i kultur. Właśnie tego sobie życzymy.
Justyna Suszko i Justyna Chuść

czytaj więcej... czytaj więcej...
16 kwietnia 2023

W marcu odbył się kolejny wyjazd w ramach programu Erasmus+. Uczniowie z klas ósmych wraz z
nauczycielami pojechali na Słowację, dokładnie do miejscowości Trenczyn z malowniczym zamkiem.
Tematem przewodnim wyjazdu były terminy związane z przedsiębiorczością. Uczniowie mieli okazję
zintegrować się z uczniami innych państw oraz poznać ciekawe informacje związane z ekonomią.
Podczas warsztatów tworzyli własny produkt na sprzedaż, opracowywali reklamę, tworzyli logo, liczyli koszty i prowadzili sprzedaż. Uczyli się całego procesu związanego z prowadzeniem firmy. To była niezwykle cenna wiedza.
Po warsztatach uczniowie zwiedzili zamek w Bojnicach, obserwowali tradycyjny proces wykonywania
naczyń ze szkła oraz poznawali uroki i historię Trenczyna z przewodnikiem.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć

czytaj więcej... czytaj więcej...
02 października 2022

Uczniowie z babickiej podstawówki w rumuńskim Iasi
Rumunia to kolejny przystanek w naszej erasmusowej podróży, której celem jest rozwijanie umiejętności życiowych uczniów (a także nauczycieli). Tym razem tematem przewodnim międzynarodowego spotkania była kreatywność. Burza mózgów na temat rozwoju hot doga metodą Scamper, odtwarzanie kultury i historii starożytnej cywilizacji Cucuteni, tworzenie poezji, której bohaterem są poszczególne barwy - to tylko niektóre z aktywności, przygotowane dla uczestników projektu Erasmus +2.

 

czytaj więcej... czytaj więcej...
15 czerwca 2022

Erasmus +2 na chorwackiej wyspie Brać

              6 czerwca 2022 r. silna grupa ósmoklasistów wraz z opiekunami ruszyła na podbój Chorwacji. Jest to kolejny etap w naszej przygodzie z projektem Erasmus. Tym razem gościliśmy na pięknej wyspie Brač, w niewielkim, uroczym miasteczku Bol. Zanim jednak przemieściliśmy się promem na na miejsce spotkania wszystkich grup uczestniczących w projekcie, dzień spędziliśmy w drugim co do wielkości mieście Chorwacji, Splicie. To pięknie położone na wzgórzach miasto powstało w początkach naszej ery a na przełomie II I III wieku swoją siedzibę -rezydencję wybudował tutaj rzymski cesarz Dioklecjan. Miasto wydało się nam piękne, cudowny widok na morze i palmy wzdłuż promenady zrobiły na całej grupie duże wrażenie.

...
 

czytaj więcej... czytaj więcej...
09 kwietnia 2022

Uczestnikami tego wyjazdu byli uczniowie z klas siódmych i ósmych, a partnerami z, którymi się spotkali w Portugali byli nastolatkowie oraz nauczyciele ze szkół ze Słowacji, Turcji, Rumunii i Chorwacji. Szkoła, która nas gościła, znajduje się na górzystym terenie w miejscowości Estreito de Camara de Lobos i biorąc pod uwagę jej położenie, okazała się wcale nie taką małą placówką. Zewsząd witali nas i nauczyciele i ożywieni uczniowie, którzy zresztą towarzyszyli nam na każdym kroku. W czasie pobytu mieliśmy okazję poznać system edukacji Portugalii oraz zwiedzić ciekawe i malownicze tereny na południu wyspy. Każdy został obdarowany drobnymi upominkami, a serdeczność gospodarzy zapadnie nam na długo w pamięci.

 

czytaj więcej... czytaj więcej...
09 kwietnia 2022

17 lutego 2022 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, jak i pozostałych szkół partnerskich, uczestniczyli w spotkaniu wirtualnym projektu "Umiejętności życiowe w klasie", w ramach programu Erasmus+. Wydarzenie odbyło się na platformie Zoom. Każdy z partnerów przygotował prezentacje dotyczące rękodzieła w swoich krajach. Temat wirtualnej mobilności wynikał z zadania, w którym młodzież w wieku 12-15 lat  miała przygotować wykonane ręcznie ozdoby choinkowe lub inne charakterystyczne dla ich regionu, a tym samym nabyć kolejną umiejętność życiową. Spotkanie zakończyło się dużym sukcesem i wzięło w nim udział około 60 osób.

czytaj więcej... czytaj więcej...
01 listopada 2021

W dniach 11-15 października br. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w pierwszym spotkaniu z cyklu tzw. mobliności, realizowanych w ramach projektu unijnego Erasmus +2, „Umiejętności życiowe w klasie.” Naszą szkołę reprezentowali uczniowie jednej z ósmych klas, a także nauczyciele: Iwona Antoszkiewicz, Justyna Chuść i Beata Paszkowska. Oprócz delegacji polskiej, Turcja gościła też przedstawicieli z Portugalii, Chorwacji i Rumunii.
 

czytaj więcej... czytaj więcej...
28 kwietnia 2021

Wirtualne spotkanie uczniów z 6 krajów Europy

Dnia 15 kwietnia 2021, jako uczennica klasy ósmej, miałam przyjemność uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+, do którego przystąpiła nasza szkoła. W spotkaniu on-line z naszej szkoły brali udział przedstawiciele klasy 8e i 6f.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji swojej wymarzonej pracy. Mieliśmy okazję posłuchać wypowiedzi uczniów z Rumunii, a następnie zaprezentowały się inne kraje uczestniczące w projekcie, takie jak Słowacja, Portugalia, Turcja czy Chorwacja.

W drugiej części spotkania zostaliśmy podzieleni do międzynarodowych grup i rozmawialiśmy na różne tematy, aby lepiej się poznać. Przed spotkaniem przygotowaliśmy grę polegającą na losowaniu pytań, którą wykorzystaliśmy w czasie pracy w grupach.

Bardzo polubiłam ludzi, z którymi miałam okazję doświadczyć czegoś tak niesamowitego. Mam nadzieję, że tego typu spotkania będą się odbywały częściej, ponieważ pomagają rozwinąć płynną znajomość języka angielskiego.

Mela Śliwińska,
kl. 8e

czytaj więcej... czytaj więcej...
07 marca 2021

W ramach projektu Erasmus+, 3 lutego b.r. partnerska szkoła z Rumunii zorganizowała trzygodzinne szkolenie STEAM, dotyczące nowatorskiej metody pracy dydaktycznej z uczniem. STEAM to skrót pochodzący od angielskich wyrazów: S - science (nauka), T - technology (technologia), E - engineering (inżynieria), A - art (sztuka), M - mathematics (matematyka). Podejście to łączy różne dziedziny nauki w celu rozwiązania jednego problemu czy zagadnienia i jest popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie w części szkół odchodzi się od tradycyjnego podziału na przedmioty szkolne na rzecz wieloaspektowego rozwiązywania konkretnych zadań przez uczniów.

Z naszej szkoły w szkoleniu online wzięły udział następujące nauczycielki:
p. Justyna Chuść,
p. Monika Grabińska,
p. Justyna Kogut
p. Agnieszka Metzgier
p. Justyna Suszko

czytaj więcej... czytaj więcej...
17 listopada 2020

6 listopada 2020r. uczniowie kl. 7a mieli okazję uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu w ramach projektu Erasmus+. Spotkanie, w którym wzięli udział nasi partnerzy z Turcji, Rumunii, Słowacji i Chorwacji, było poświęcone wzajemnemu poznaniu się uczestników i przedstawieniu szkół oraz krajów. Dzieci miały okazję porozmawiać po angielsku, a także posłuchać jak inni posługują się tym językiem na co dzień. Ze względu na zdalne nauczanie uczniowie połączyli się z nowymi kolegami ze swoich domów.

czytaj więcej... czytaj więcej...