ERASMUS +2

01 listopada 2021

ERASMUS +2 – WIZYTA W TURCJI

W dniach 11-15 października br. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w pierwszym spotkaniu z cyklu tzw. mobliności, realizowanych w ramach projektu unijnego Erasmus +2, „Umiejętności życiowe w klasie.” Naszą szkołę reprezentowali uczniowie jednej z ósmych klas, a także nauczyciele: Iwona Antoszkiewicz, Justyna Chuść i Beata Paszkowska. Oprócz delegacji polskiej, Turcja gościła też przedstawicieli z Portugalii, Chorwacji i Rumunii.
Gospodarzem spotkania była szkoła w Okurcalar -  malowniczo położonym miasteczku, oddalonym o 50 km od znanego nadmorskiego kurortu tureckiego – Alanyi. Koordynatorem projektu po stronie tureckiej był p. Serkan Ersoy,
Pierwszego dnia naszej wizyty odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia, podczas której obecny był m.in.  Dyrektor Generalny Biura Edukacji Antalyi – Husayin Er, Dyrektor Biura Alanyi – Yusuf Yilmaz, Burmistrz Alanyi – Ali Yenialp, dyrektor szkoły w Okurcalar – Kadir Uzun, a także cała społeczność szkolna. Po oficjalnym przecięciu wstęgi przez przedstawicieli wszystkich delegacji i pokrojeniu tortu, odbył się pokaz eksperymentów chemicznych i zawody sportowe uczniów zorganizowane w grupach międzynarodowych. Uczniowie uczestniczyli także we wspólnym przygotowaniu tradycyjnego dania tureckiego o nazwie – sarma.  Z tureckimi gospodarzami podzieliśmy się spostrzeżeniem, że sarma przypomina polskie gołąbki -  tylko, że zamiast liści winogron my używamy kapusty. No i nasze gołąbki są bez porównania większe.
Dla nas szczególnie wzruszającym momentem było powitanie przygotowane przez uczniów miejscowej szkoły – którzy z własnoręcznie wykonanymi flagami państw uczestniczących  w projekcie, witali nas, zanim zdążyliśmy wysiąść z autokaru. Ujrzenie polskich flag powiewających na tureckiej ziemi wycisnęło niejedną łzę.
Podczas drugiego dnia naszego pobytu w Turcji, uczestniczyliśmy w wykładzie na temat systemu edukacji w Turcji. Następnie, uczniowie z poszczególnych krajów zaprezentowali swoje szkoły. Mieliśmy również okazję poznać wiele interesujących faktów na temat Rumunii, Portugalii (głównie Madery) i Chorwacji (wyspy Brać). Młodzież z naszej szkoły przygotowała bardzo ciekawą prezentację na temat Polski i jej piękna. Warto dodać, że prezentacja i film  o naszej babickiej podstawówce zrobił ogromne wrażenie zarówno na naszych gospodarzach, jak i przedstawicielach innych krajów.
W czasie naszego pobytu w Turcji, mieliśmy też okazję zwiedzić wiele przepięknych miejsc: port i zamek w Alanyi, starożytne miasta w Aspendos i Side, a także plantację bananów.
Ostatni dzień pobytu, to czas pożegnania, uroczysta kolacja, wręczenie certyfikatów uczestnictwa i kolejne krojenie tortu.
Okazuje się, że w Turcji, pokrojenie tortu to niełatwa sztuka. Co więcej, im trudniej kroi się tort, tym lepiej. Tępy nóż lub twarde ciasto to najlepszy pretekst do tego, by w czasie ceremonii zebrać jak najwięcej pieniędzy od gości obecnych na uroczystości. Szkoda, że tę informację przekazano nam dopiero po tym, jak szybko i sprawnie ukroiłam pierwszy kawałek tortu.    Może należało ceremonię rozpocząć jeszcze raz?
Podróże kształcą – wiemy o tym nie od dzisiaj. Dzięki nim poznajemy tradycje i kulturę danego kraju, nawiązujemy nowe przyjaźnie, doskonalimy swoje umiejętności życiowe, szlifujemy język, stajemy się bardziej otwarci na innych. Tego wszystkiego doświadczyliśmy podczas naszego projektowego wyjazdu - każdy na swój sposób!
Turcja to przepiękny kraj. Ludzie są tam bardzo otwarci i gościnni. Jednak myślę, że najbardziej wzruszyła nas spontaniczność dzieci ze szkoły tureckiej, które w dowód sympatii obdarowały naszych uczniów owocami z własnego ogrodu.
Do Polski przywieźliśmy nie tylko te owoce. Przywieźliśmy też dużo wspaniałych wspomnień, a także moc gorących pozdrowień dla całej naszej społeczności szkolnej.

Justyna Chuść