ERASMUS +2

09 kwietnia 2022

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE ODWIEDZILI SZKOŁĘ NA MADERZE

Uczestnikami tego wyjazdu byli uczniowie z klas siódmych i ósmych, a partnerami z, którymi się spotkali w Portugali byli nastolatkowie oraz nauczyciele ze szkół ze Słowacji, Turcji, Rumunii i Chorwacji. Szkoła, która nas gościła, znajduje się na górzystym terenie w miejscowości Estreito de Camara de Lobos i biorąc pod uwagę jej położenie, okazała się wcale nie taką małą placówką. Zewsząd witali nas i nauczyciele i ożywieni uczniowie, którzy zresztą towarzyszyli nam na każdym kroku. W czasie pobytu mieliśmy okazję poznać system edukacji Portugalii oraz zwiedzić ciekawe i malownicze tereny na południu wyspy. Każdy został obdarowany drobnymi upominkami, a serdeczność gospodarzy zapadnie nam na długo w pamięci.

Szkoła na Maderze to placówka dobrze wyposażona w nowe technologie. Nasi uczniowie mogli się o tym przekonać prezentując naszą szkołę i nasz kraj oraz słuchając prezentacji innych grup z krajów partnerskich. Polska młodzież brała też udział w różnego rodzaju aktywnościach związanych z tematem mobilności, czyli inteligencją finansową. W portugalskiej placówce uczestnicy mogli zagrać w Minipoli, wykonać świnkę skarbonkę z pustej plastikowej butelki oraz sprawdzić swoją wiedzę na temat Portugalii w quizie Kahoot. Jeden z naszych uczniów zajął nawet zaszczytne trzecie miejsce wśród uczestników zabawy (uczniów i nauczycieli) i pierwsze wśród młodzieży. Obcojęzyczni nauczyciele jak i uczniowie okazali się bardzo mili, a polska delegacja cieszyła się dużą popularnością wśród portugalskich dzieci - zostały nawiązane nowe przyjaźnie i wymienione kontakty w mediach społecznościowych. Mamy nadzieję, że przetrwają dłużej, a babicka młodzież zyska prawdziwych przyjaciół na odległej wyspie Oceanu Atlantyckiego. W maderskiej szkole najbardziej podobały nam się relacje między nauczycielami a uczniami - oczywiście oprócz przepięknej przyrody, która sama wdzierała się w ciekawą architekturę szkoły i którą nie sposób opisać w kilku słowach.

Z jednej strony Ocean Atlantycki, a z drugiej wysokie maderskie góry pochodzenia wulkanicznego. Uczestnicy wymiany Erasmus+ odbyli wycieczkę na trzeci co do wielkości szczyt Madery liczący około 1800 m. n.p.m. oraz odbywali długie spacery po stolicy wyspy, Funchal. Niezapomnianym wydarzeniem była wizyta w ogrodzie tropikalnym Monte Palace, do którego zawiozła wszystkich kolejka linowa mająca swój początek w sercu Funchal. Grupa długo będzie pamiętać wędrówkę błotnistymi ścieżkami po starych lewadach porośniętych endemicznymi lasami wawrzynowymi. Na wyspie niektórzy pierwszy raz oglądali kwiaty bananowca, który to na Maderze jest jedną z najpopularniejszych upraw, Ta niezwykła wyspa kryje jeszcze wiele ciekawych tajemnic, jednak czas wizyty szybko się skończył. Kto wie - może ktoś z babickiego zespołu zapragnie odwiedzić ją jeszcze raz.

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}