17 marca 2014

Comenius w Polsce

W maju 2013r. do naszej szkoły w Starych Babicach przyjechało 17 nauczycieli z pięciu partnerskich szkół w Europie. Była to jak dotąd najliczniejsza delegacja, która odwiedziła kolejny kraj biorący udział w projekcie Dzieci chronią planetą. W czasie spotkania partnerzy wymienili się pracami wykonanymi przez dzieci, omówili zrealizowane zadania i przygotowali się do kolejnego etapu prac nad projektem, który będzie miał finał podczas czwartej wizyty, tym razem, w Islandii.
        Goście byli pod wrażeniem ciepłego powitania zgotowanego im przez gospodarzy. Chwalili porządek w szkole i robili mnóstwo zdjęć baneru wiszącego przy stołówce, na którym znalazła się cała społeczność babickiej podstawówki. Następnego dnia zwiedzili budynek szkoły, poznali uczniów i nauczycieli, obejrzeli wspaniały występ przygotowany przez młodych artystów z klas IV-VI. Sami zaprezentowali swoje szkoły i państwa, a nasi uczniowie chętnie słuchali ich opowiadania i zadawali pytania, sprawdzając przy tym swoją znajomość języka angielskiego.
        Kolejny dzień wizyty został poświęcony zwiedzaniu Warszawy. Zagraniczni nauczyciele zobaczyli Pałac w Wilanowie, Stare Miasto i odbyli wycieczkę po Zamku Królewskim. Oprócz doznań wizualnych, mieli okazję spróbować polskich potraw w staromiejskiej restauracji. Niemcy postanowili kupić nasze przysmaki i zabrać je ze sobą do domu. Choć pogoda nie dopisała i wszyscy byli przemoczeni do suchej nitki, to jednak z uśmiechami na ustach żegnali się wieczorem przed hotelem.
        Ostatni dzień spotkania nasi przyjaciele spędzili zwiedzając Centrum Kopernika przed południem, a po południu przyglądając się trwającemu w szkole Piknikowi Rodzinnemu. Z aprobatą mówili o całym przedsięwzięciu i z zainteresowaniem zwiedzali poszczególne stoiska. Podobały im się tańce ludowe wykonane przez klasy muzyczne, a niektóre pomysły postanowili powielić w swoich szkołach.
Choć zmęczeni, ale szczęśliwi dobrnęliśmy do końca wizyty i miło nam było żegnać zadowolonych gości, którzy obiecali, że wrócą tu niebawem.

Justyna Suszko

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}