17 października 2018

Dzień dla szkoły szczególny

14 października 1773 Sejm Rozbiorowy utworzył Komisję Edukacji Narodowej, powstałą z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od połowy XX. wieku dzień ten jest świętem wszystkich nauczycieli. Najpierw jako Dzień Nauczyciela, z kolei dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.
W naszej szkole również świętujemy. W tym roku 12 października. Na początku dnia uczniowie zebrali się w sali gimnastycznej podczas apelu. Po przemowie Pani Dyrektor, Doroty Smolińskiej i życzeniach od Samorządu Uczniowskiego, które złożył przewodniczący, Kajetan Kłudkiewicz, nadszedł czas na program artystyczny przygotowany przez panią Ewę Smoniowską–Dżyga. Wysłuchaliśmy znakomitego występu chóru szkolnego, później trzech solistów, a na koniec klasa 5 a zaprezentowała swój układ taneczny.
Następnie klasy rozeszły się do sal gdzie uczniowie mieli szansę wcielić się w role nauczycieli. Przeprowadzili lekcje biologii, chemii, geografii, a nawet muzyki. Wszyscy byli pod wrażeniem ich przygotowania. Naszykowali sobie quizy, karty pracy, a za aktywny udział w lekcji    i poprawne odpowiedzi można było otrzymać cukierki.
12 października był prawdopodobnie najważniejszym dniem w dotychczasowym życiu pierwszaków. To właśnie wtedy, po oficjalnym ślubowaniu, dołączyli oni w poczet uczniów Szkoły Podstawowej, która nosi zaszczytne imię polskiego noblisty, Henryka Sienkiewicza. W tym roku zostały utworzone cztery klasy pierwsze. Miejmy nadzieję, że dzieciaki będą odnosić sukcesy naukowe i godnie reprezentować szkołę.
Dzień Nauczyciela jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu roku szkolnego. Nie tylko dla samych pedagogów, lecz też dla  uczniów. Wtedy mogą podziękować im za trud włożony w pracę dydaktyczną. Oby było więcej okazji, przy których możemy podziękować osobom, na które spada obowiązek uczenia. Bo  umiejętność uczenia innych jest niesamowitym darem, który trzeba pielęgnować.

Jan Waligóra