05 października 2018

RAJD PATRIOTYCZNY

1 września 1939 wybuchła II wojna światowa i w ciągu kilku dni pochłonęła całą Polskę. Wrzesień nie był łatwym czasem dla Warszawy. Mieszkańcy stolicy naszego kraju bronili się jak tylko mogli, lecz nalot dywanowy Luftwaffe 25 września zaprzepaścił wszystkie nadzieje. Warszawa poddała się 28 września 1939.

W Starych Babicach znajduje się cmentarz wojenny, na którym pochowani są ludzie walczący w obronie stolicy. To właśnie z niego startował szkolny rajd patriotyczny 28 września 2018.

Najpierw klasy wykonały pierwsze zadanie wspólnie w salach lekcyjnych. Dotyczyło ono Polski w czasach, gdy nie było jej jeszcze na mapie. Uczniowie zdobywali wiedzę o takich postaciach jak np. Bolesław Prus czy Stanisław Wyspiański. Następnie, po kolei, spotykano się na cmentarzu, gdzie każdy zespół miał za zadanie odnaleźć kopertę z drugą łamigłówką dotyczącą wojska polskiego. Później należało skierować się na ścieżkę obok nekropolii i podążać według kierunku, jaki wskazywały strzałki rozwieszone na drzewach. Kolejne spotykane na trasie zagadnienia dotyczyły historii Polski w czasie zaborów i I wojny światowej. Uczniowie zdobyli dużo wiedzy na temat dowódców związanych z Babicami.

Po spacerze z historią przyszedł czas na odpoczynek. Wszystkie klasy zebrały się na latchorzewskim placu zabaw w lesie. Po przemowie Pani Dyrektor, w której została uczniom przybliżona historia Babic w czasie obrony Warszawy, ustawiła się kolejka do wielkiego garnka z prawdziwą, wojskową grochówką. Po spokojnym zjedzeniu i odpoczęciu, klasy powoli opuszczały polanę, kierując się w stronę szkoły.

Tego typu inicjatywy rozbudzają w uczniach pasję i zwiększają świadomość historyczną. Poprzez spacer i rozwiązanie przygotowanych przez nauczycieli zadań, młodzież utrwaliła sobie informacje na temat historii odzyskania niepodległości przez Polskę. Oby więcej takich akcji, w których czasie można połączyć przyjemne z pożytecznym i sprawdzić swoją wiedzę zdobywaną przez kilka lat nauki. Miejmy nadzieję, że uczniowie dużo wynieśli z zadań rozwiązywanych w czasie trwania rajdu i wiele się nauczyli. Nie tylko o historii naszego wspaniałego Narodu, ale także o tym, że o wolność trzeba walczyć.

Jan Waligóra