21 października 2017

INDYWIDUALNA TERAPIA METODĄ A. TOMATISA

Indywidualna Terapia Metodą A. Tomatisa
Blizne Jasińskiego, 19. 10. 2017

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Blizne Jasińskiego w roku szkolnym 2017/18 istnieje możliwość udziału w indywidualnej terapii metodą A. Tomatisa. Jest to edukacyjna technika stymulacji sensorycznej poprzez dźwięk, która ma na celu poprawę umiejętności słuchania i usprawniania komunikacji.
Metoda A. Tomatisa świetnie wspomaga koncentrację oraz zapamiętywanie, z czym dzieci dyslektyczne mają wielki problem. Sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku dyslektyków cierpiących na zaburzenia o podłożu słuchowym. Stymuluje zdolności przetwarzania, kodowania, analizowania poprzez mikrogimnastykę uszu za pomocą odpowiednio przefiltrowanych dźwięków.
Terapia polega na przeprowadzaniu seansów słuchowych, w czasie których dana osoba słucha specjalnie przetworzonej muzyki przy pomocy urządzenia  zwanego Elektronicznym Uchem skalibrowanego według określonych parametrów technicznych.
Czas trwania terapii  ustalany jest indywidualnie na podstawie dokładnego wywiadu, oraz zaburzeń i problemów, nad jakimi będziemy pracować. Standardowa terapia trwa 45-60 godzin i jest podzielona na dwa lub trzy etapy. Odstępy między etapami ustalane są indywidualnie, średnio wynoszą 4-6 tygodni.
Zajęcia trwają  po 2 godziny dziennie,  z przerwami w soboty i  niedziele –  wymagają bezwzględnej konieczności codziennego dwugodzinnego przebywania w Poradni.
Przed rozpoczęciem terapii niezbędne jest  przedstawienie zaświadczeń lekarskich (od neurologa i laryngologa) o braku przeciwwskazań do treningu słuchowego stosowanego w tej metodzie.

mgr Renata Pamięta