Aktualności

02 grudnia 2018

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

100 lat niepodległości

 

            Piątek, 9 listopada 2018, szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

Godzina 8:00

Oflagowanie szkoły

            Uczniowie klas ósmych zebrali się przed szkołą. Ich zadaniem było oflagowanie budynku. Po chwili podziwialiśmy gmach szkoły udekorowany w naszą biało-czerwoną flagę spływającą od drugiego piętra do parteru. Był to „widok mocarny“, a miał na celu pokazanie, że uczniom naszej placówki nie jest obojętny los ojczyzny i że wielkim szacunkiem darzą symbole narodowe Polski.

 

Godzina 10:00

Uroczysty apel

Koło teatralne, chór szkolny i klasy 4a i 5a wystawiły spektakl „Radość wolności”. Przedstawienie obok noty Józefa Piłsudskiego do państw zachodnich proklamującej odrodzenie niepodległej Polski prezentowało poezję i tańce okresu międzywojennego oraz alegoryczną baśń „Kwiat lotosu” Henryka Sienkiewicza.

Bardzo dobra muzyka i występ młodych aktorów sprawiły, ze przedstawienie cieszyło oczy i serca widzów.

Na wielkie uznanie zasługuje praca pań: Ludmiły Miłowanowej i Izabelli Kurowskiej-Brandenburskiej odpowiedzialnych za scenariusz i realizację, pani Ewy Smoniowskiej-Dżyga przygotowującej tańce i chór.

 

Godzina 11:11

Rekord dla Niepodległej!

            Po uroczystym apelu, uczniowie wszystkich klas wyszli przed szkołę. Ustawili się na baczność, od razu było widać, że przyjmują postawę odpowiednią do śpiewania hymnu. Niektórzy trzymali transparenty z hasłem „#KIEDYMYŻYJEMY“. Akcja nosiła nazwę „Rekord dla Niepodległej!” i została zaproponowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Równo o 11:11 muzyka zaczęła grać, a młodzież z wielkim, patriotycznym duchem śpiewała hymn narodowy. Czynili to z największym honorem, na jaki można by się zdobyć. Naraz usłyszeliśmy huki, a nad naszymi głowami wirowało specjalne, biało-czerwone confetti. Według wyliczeń, które wieczorem podało MEN, o godzinie 11:11 blisko 5 mln uczniów w 24 439 przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych jednocześnie odśpiewało czterozwrotkowy hymn narodowy.

 

Godzina 12.55

Koncert Muzyki Polskiej

            W piątek miały miejsce aż trzy koncerty: na 3. lekcji, na 5. i na 6. Po raz ostatni sala koncertowa rozbrzmiewała muzyką ściśle związaną z naszą ojczyzną o godz. 12:55. Koncert prowadzili Zuzanna Witczak–Bielecka i Jan Waligóra, a opiekę merytoryczną nad nim sprawowały panie Ewa Dżyga i Edyta Dąbrowska. Konferansjerzy ostrzegli, że usłyszymy dużo utworów autorstwa ojca polskiej opery narodowej, Stanisława Moniuszki. Po chwili wytłumaczyli, że jest to związane z rokiem 2019, który został ogłoszony Rokiem Moniuszkowskim. Słuchaliśmy, m.in. pięknych pieśni Fryderyka Chopina: „Życzenie”, którą śpiewa Barbara Dubyk, czy „Poseł” w wykonaniu Antoniny Smolińskiej. Publiczność szczególnie zaabsorbował zespół kameralny Collegium 313.

 

Godzina 18:00

Występy wieczorne

            Do naszej szkoły przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz gminy i powiatu oraz rodzice uczniów na spektakl „Radość wolności“. Wieczorem został on zagrany brawurowo  i zebrał ogromne owacje wszystkich przybyłych.

Goście mogli też zwiedzić wystawę przygotowaną przez wszystkie klasy 4-8 przedstawiającą narodowe zrywy Polaków jakie towarzyszyły naszym dziejom od utraty niepodległości do jej odzyskania w 1918 roku. Nad wystawą pracowały panie: Anna Kozłowska, Sylwia Witek, Barbara Bogdanowicz – Wójcik.

Prace dotyczyły powstań: kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, warszawskiego, wielkich postaci naszej niepodległości Józefa Piłsudskiego, Ignacego Padarewskiego, Romana Dmowskiego.

 

Godzina 20:00

Refleksja dnia

            Wszelkie emocje opadły – koniec szkolnych uroczystości.

I jeszcze krótka refleksja jednego z uczestników wydarzeń: ”Kultywowanie takich obchodów ma bardzo duże znaczenie dla nas uczniów – przyszłych dorosłych obywateli państwa polskiego. Musimy wiedzieć, jak duże znaczenie ma dla nas niepodległość i wolność oraz w jaki sposób wpływa ona do nasze życia.” I to jest najlepsze podsumowanie po co i dla kogo my dorośli podejmujemy podobne działania.

            Jeszcze wisienka na torcie! Nad wszystkim czuwały panie dyrektorki Dorota Smolińska, Dorota Radecka, Daniela Kwiatkowska oraz pani kierownik świetlicy Marzena Nowak.

 

          Do tej pory prezentowaliśmy na stronie internetowej jedynie wynik pracy zespołu przygotowującego uroczystość. Może warto uchylić rąbka tajemnicy i pokazać jak takie działania wyglądają od kuchni. Końcowe fajerwerki wymagają wielu dodatkowych prac takich jak: przygotowanie zaproszeń, wystaw, uszycie strojów, wykonanie dekoracji sali sportowej, koncertowej, przeprowadzenia prób zespołu teatralnego, chóru, zespołów tanecznych.

Zamieszczone poniżej zdjęcia prezentują także nas – zespół nauczycieli ( jeszcze zapaleńców) w akcji.

 

 

 

         Jan Waligóra, Izabella Kurowska- Brandenburska

 

{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}{ZDJECIE_OPIS}